OPCJONALNY OPIS SEO

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Praesent eleifend augue eu sagittis aliquet. Vestibulum posuere, dui vitae suscipit elementum, massa massa tincidunt lacus, porttitor convallis metus erat ut metus. Duis ut lacinia ipsum. Curabitur magna nisi, tincidunt et scelerisque ac, tristique convallis eros. Etiam a erat sem. In enim urna, dictum quis nisl vitae, iaculis placerat nisi. Sed eleifend magna non placerat commodo.

Jak dobrać wkręty do płyt gipsowych?

0%
Jak dobrać wkręty do płyt gipsowych?

Poradnik montażu płyt gipsowo-kartonowych Jeśli pracujesz z płytami gipsowo-kartonowymi, musisz wiedzieć, jak prawidłowo dobrać rodzaj i długość wkrętów do różnych rodzajów podłoża.

Płyty gipsowo-kartonowe to popularny materiał budowlany, używany do tworzenia ścian działowych, sufitów podwieszanych lub wyrównywania ścian. Można je mocować za pomocą wkrętów do drewna, stali lub materiałów drewnopochodnych. Odpowiedni dobór wkrętów zapewnia trwałość konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowników. Oto kilka wskazówek, jak dobrać wkręty do montażu płyt gipsowo-kartonowych na różnych podłożach.

Jakie podłoże, taki wkręt.

Jakie wkręty do montażu płyt do podłoża drewnianego lub drewnopochodnego?

Jeśli chcesz przymocować płyty gipsowo-kartonowe do drewna lub materiałów drewnopochodnych, użyj wkrętów do drewna lub wkrętów kombi drewno/stal. Długość wkręta powinna być równa grubości płyty plus 20 mm. Dla przykładu, do pojedynczej płyty wystarczy wkręt o długości 30 mm, do podwójnej - 42 mm, a do potrójnej - 55 mm.

Jakie wkręty do stali cienkiej?

Jeśli chcesz przymocować płyty gipsowe do profili stalowych o grubości do 0,9 mm, użyj wkrętów do stali lub kombi drewno/stal. Długość wkręta powinna być większa o min. 5 mm od grubości montowanych płyt. Dla przykładu, do pojedynczej płyty wystarczy wkręt o długości 25 mm, do podwójnej - 40 mm, do potrójnej - 50 mm. Zalecana prędkość obrotowa wkrętarki to 2 000 - 2 800 obr./min. Aby uniknąć uszkodzenia płyt, użyj wkrętarki z ogranicznikiem głębokości wkręcania.

Jakie wkręty do stali grubej i twardych płyt cementowych, OSB lub MDF? Jeśli musisz zamontować płyty do konstrukcji stalowej o grubości ścianki od 0,9 do 2,0 mm, użyj wkrętów do stali z nawiertką. Długość wkręta powinna być większa o min. 10 mm od grubości montowanych płyt. W naszej ofercie w kategorii wkręty do płyt znajdziesz również wkręty dedykowane do montażu twardych płyt cementowo-włóknowych, OSB i MDF.

Jakie wkręty do montażu płyt na zewnątrz budynku?

Do montażu elewacyjnego często używa się twardych płyt cementowo-włóknowych, które ze względu na warunki atmosferyczne powinny być mocowane do konstrukcji drewnianej lub stalowej przy pomocy wkrętów odpornych na korozję o klasie min C3.

W naszej ofercie znajdziesz wkręty hartowane ze stali węglowej do płyt, KOMBI w powłoce antykorozyjnej CorrSeal o klasie korozyjności C4.

Jakie wkręty do łączenia płyt ze sobą? 

Jeśli chcesz zrobić okładzinę z dwóch warstw płyt gipsowych, a nie możesz użyć zwykłych wkrętów do zamocowania drugiej warstwy, użyj wkrętów do łączenia płyt o rozmiarze 5,5x38 mm. Pozwalają one na połączenie dwóch płyt bezpośrednio ze sobą. Używaj wkrętarki o niskim momencie obrotowym i ustaw prędkość obrotową na poziomie 800 - 1400 obr./min.

Mocowanie elementów do płyt gipsowych

Jeśli chcesz zamontować do płyt gipsowych obrazy, półki, szafki lub inne elementy wyposażenia, musisz użyć łączników, które będą w stanie utrzymać planowane obciążenie. W przypadku niewielkich obciążeń możesz użyć wkrętów z kołkiem - to proste i szybkie rozwiązanie. W naszej ofercie znajdziesz kotwy GROT, DRIVA, poliamidowe kołki rozporowe i kołek DUO-MAX, które zapewnią łatwy i szybki montaż oraz dopuszczalne obciążenie, którego wartość możesz sprawdzić w naszym katalogu.

Jeśli chcesz zamontować na płytach gipsowych elementy o dużym ciężarze, takie jak szafki ścienna, uchwyty na telewizory czy różne wsporniki, musisz użyć specjalnych rozwiązań. Jednym z nich są kotwy do płyt G-K Duck Foot, które mają opatentowany system, dzięki któremu nie trzeba używać dodatkowych narzędzi. Innym rozwiązaniem są kotwy rozprężne SAM, znane też jako Molly. Zapewniają one dużą stabilność mocowania i pozwalają na wyższe obciążenia elementów.

Bez względu na to, jakie kotwy wybierzesz, pamiętaj, że aby uzyskać odpowiednią nośność, najlepiej zachować co najmniej 20 cm odstępu między punktami mocującymi.

Podsumowanie

Na rynku jest wiele rodzajów wkrętów do płyt, dlatego ich wybór może być niełatwy. Wybierając wkręty, musisz zwracać uwagę na rodzaj materiału, do którego będziesz mocował płyty. Inne wkręty będą pasować do stali, a inne do drewna. Szeroki wybór wkrętów znajdziesz w ofercie ESSVE — zapoznaj się z naszym katalogiem produktowym, a na pewno znajdziesz tam produkty, które ułatwią Ci pracę.

Wstecz Jak wybrać kołki do mocowania lampy, obrazu lub szafki na ścianie? Następne Ukryty montaż tarasów z systemem Essve HDS
To Top